Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Jaki serwis obiadowy kupić?

24-05-2022

Jesteś w trakcie urządzania domu albo mieszkania i szukasz ładnej zastawy stołowej? A może chcesz kupić serwis obiadowy na prezent, lecz masz problem z wyborem? Kupno dobrego serwisu obiadowego może być sporym wyzwaniem. Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby dokonać prawidłowego wyboru.

Jakie elementy zawiera serwis obiadowy?

W skład typowego serwisu obiadowego wchodzą talerze w 3 rozmiarach:

  • przekąskowe (mniejsze, zazwyczaj 19 lub 21 cm średnicy),

  • obiadowe (duże, o średnicy od 24 do 26 cm)

  • głębokie, do serwowania zup.

Oprócz tego serwis obiadowy musi mieć w swoim składzie półmiski owalne o różnej średnicy, zazwyczaj także jeden półmisek okrągły, wazę, salaterki oraz sosjerkę. Obecność wazy nie jest jednak konieczna (niektóre serwisy oferowane są bez wazy, w takim przypadku jest ona do kupienia osobno).

Zależnie od oferty producenta i rozbudowania fasonu, w serwisie obiadowym może również znaleźć się solniczka, pieprzniczka, a czasem nawet bulionówka czy serwetnik. Przeważnie serwis obiadowy dla 12 osób zawiera około 42 elementy.

Na ile osób ma być serwis obiadowy?

Jest to bez wątpienia istotne pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań dobrego serwisu obiadowego. Wszystko zależy od Twoich konkretnych potrzeb. Serwisy obiadowe zwykle występują jako zestawy dla 12 osób. Coraz częściej można spotkać również serwisy dla 6 osób (zazwyczaj liczące około 24 elementów) z możliwością dokupienia kompletu talerzy dla jeszcze 6 osób.

Cały serwis czy tylko zestaw talerzy?

Czy naprawdę warto kupić cały serwis obiadowy? A może wystarczą Ci jedynie same talerze? Faktycznie, takich dodatków do serwisu jak na przykład sosjerka, półmiski lub waza nie używa się codziennie - przeważnie używa się ich tylko w przypadku szczególnych okazji. Na co dzień w zupełności może wystarczyć Ci po prostu komplet samych talerzy. Z kolei w razie specjalnych, rodzinnych czy świątecznych okazji warto posiadać w swojej kuchni serwis obiadowy zawierający wszystkie ważne dodatki.


Jeżeli tylko w jadalni lub kuchni jest wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie naczyń, warto zakupić zarówno oddzielny komplet porcelany do użytku codziennego, jak i drugi, zarezerwowany wyłącznie na specjalne uroczystości.

Serwis obiadowy z porcelany

Zdecydowanie największą i wciąż rosnącą popularnością cieszą się serwisy obiadowe z porcelany. Porcelanę wynaleziono w Chinach w VII wieku. Przez setki lat wykorzystywano ten materiał do produkcji naczyń z najwyższej półki.

Porcelanowy serwis obiadowy jest doskonałym połączeniem pięknego stylu oraz dużej wytrzymałości. Komplet z tego materiału świetnie nadaje się zarówno na co dzień (na przykład obiady w małym, kameralnym, rodzinnym gronie), jak też w przypadku uroczystych okazji z większą liczbą gości.

Podsumowanie

Tradycyjny, wszechstronny komplet wykonany z porcelany to bez wątpienia doskonały wybór. Najważniejszy z nich to fakt, że zestaw taki idealnie nadaje się i na co dzień, i przy okazji formalnych uroczystości. Szczególnie godna polecenia jest oferta branżowego sklepu Prymus AGD, gdzie znajdują się eleganckie komplety obiadowe.

lodz designtargi.krakowgastrohotelhorecakrakowantyczek.plantyczek.comsilesiainteriorrosenthalrzetelnihoreca2012wwdpmtsmtghoreca2013HOTEL - GASTRO MeetingGastroArenaeurogastrohomedays